Kaplica Św. Anny na Grabowcu

  • location_on Sosnówka, ul. undefined

Kaplica Św. Anny to bez wątpienia najbardziej charakterystyczny obiekt w Sosnówce. Kaplica położona jest na zachodnim, porośniętym lasem, zboczu Grabowca (784 m n.p.m.). Kaplica stoi w miejscu Dobrego Źródła (zwanego też Świętym Źródłem lub Źródłem Miłości).

Pierwsza drewniana jeszcze kaplica stała w tym miejscu już w XIII stuleciu. Została ona jednak zniszczona podczas wojen husyckich (XV w.). Obecny budynek pochodzi z początku XVIII-tego stulecia (1719 r.), i zbudowany jest na planie elipsy (10 x 14 metrów). W środku znajduje się główny ołtarz z obrazem Świętej Anny z Jezusem, Marią oraz Józefem, ambona i dwa ołtarze boczne oraz figura Świętego Wawrzyńca przeniesiona tutaj z kaplicy na Śnieżce w 1812 roku.

Tuż pod głównym ołtarzem bije Dobre Źródło. Swoje, zdrowotne właściwości zawdzięcza zawartości radonu. Woda ze źródła odprowadzana jest poza kapliczkę kanałem, tak aby można ją było czerpać. Co ciekawe, znajdujące się w kaplicy obrazy są namalowane na płótnie czy desce, ale na arkuszach miedzianej blachy ze względu na wydobywający się ze źródła radon, od którego farba na płótnie czy drewnie zanikała.

Jak dojśc do Kaplicy Św. Anny?

Z Sosnówki Dolnej (obok Zbiornika Sosnówka) do Kaplicy Św. Anny dojdziemy żółtym szlakiem turystycznym – wędrówka zajmie około godziny.

Galeria

Lokalizacja

serce Twoje ulubione obiekty 0