Śnieżka - najwyższy szczyt Karkonoszy.

  • location_on Sosnówka, ul. undefined

Śnieżka to najwyższy wierzchołek Karkonoszy i jednocześnie całego masywu Sudetów oraz Czech (1602 m npm) – jest symbolem Karpacza i Karkonoszy. Góruje nad Karpaczem (200 m powyżej Równi pod Śnieżką), to graniczny szczyt, wchodzi w skład szczytów Korony Gór Polskich i jest najbardziej charakterystycznym szczytem w Sudetach. Czesi nazywają tę górę Sněžka, Niemcy natomiast Schneekoppe.

Pierwsze schronisko na Śnieżce zbudowano w połowie XIX-tego wieku. Budynki, jakie możemy podziwiać dziś, stanęły dość niedawno bo w latach: 1967–1976. Specyficzne dyski – są siedzibą Obserwatorium Meteo im. Tadeusza Hołdysa, zaplecze techniczne, magazyny oraz bar. Nie można tu jednak przenocować, pomimo tego można się chociaż rozgrzać zimą. Najbliższe schronisko, w którym można nocować znajduje się u podnóża Śnieżki – to Dom Śląski. Analizując dane z Obserwatorium Meteo wiemy, że Śnieżka to szczególnie wietrzne miejsce. Najwyższa prędkość wiatru (mierzona przez minimum 10 minut) przekroczyła 65 m/s, czyli powyżej 230 km/h, a w porywach prędkość wiatru osiąga 300 km/h. Do tego, to nadzwyczaj zimne miejsce – średnia temperatura w roku ledwie wykracza ponad 0 °C. Dni ze średnia temperaturą w ciągu doby powyżej +5 stopni Celsjusza jest zaledwie mniej więcej 100 dni w roku (2 VI do 15 IX). Na Śnieżce prawie nie ma dni ze średnią temperaturą przekraczającą +10 stopni Celsjusza.

Na Śnieżce znajduje się dodatkowo kaplica p.w. Św. Wawrzyńca – patrona przewodników. Pochodzi ona z XVII-tego stulecia. Otwarto ją w 1681 roku i od tego czasu rozwijał się ruch pielgrzymkowy i turystyczny na Śnieżkę. W czeskiej części szczytu stoi budynek poczty wybudowany w 2007 roku w miejscu nieużywanego od lat 80-tych XX stulecia czeskiego schroniska. Jest tutaj również górna stacja kolei gondolowej prowadzącej z turystycznego, czeskiego miasta Pec pod Sněžkou. Z polskiej strony wyciągiem można wjechać jedynie na pobliski szczyt, Kopę.

Jak dojść na Śnieżkę z Sosnówki?

Z Sosnówki na Śnieżkę wiedzie bezpośredni, czerwony szlak turystyczny - przez Karpacz - droga jest dość trudna - zwłaszcza na odcinku schronisko Nad Łomniczką - Dom Śląski. Ten odcinek jest również zamykany na zimę - konieczne obejście np szlakiem czarnym. Cała wędrówka jest dość długa - zajmuje około 6,5 godziny. Można ją skrócić podjeżdżając do Karpacza - Biały Jar. Wówczas wędrówka zajmie około 3,5 godziny.

Galeria

Lokalizacja

serce Twoje ulubione obiekty 0