Zamek Księcia Henryka

W poniższym opisie chcielibyśmy przedstawić Wam łatwą wycieczkę na Zamek Księcia Henryka w Sosnówce.
{{name=partgallery id=37 controller=karkonosze_trips photos=67-64}}

Można dojść na niego trzema szlakami, ale my dziś zaczynamy ją w Sosnówce Dolnej. Jadąc drogą 366 z Karpacza do Szklarskiej Poręby, przejeżdżamy przez Sosnówkę. W tym miejscu musimy skręcić na Jelenią Górę i po 200 metrach, powinniśmy dostrzec pierwsze znaki kierujące na zamek oraz wąską asfaltową drogę, na końcu której znajduje się bezpłatny parking.
{{name=partgallery id=37 controller=karkonosze_trips photos=55-65-5}}

W tym momencie zaczyna się nasza piesza wycieczka. Idziemy w głąb lasu żółtym szlakiem, po drodze napotykając szlaban, ale nie oznacza to jednak, że szlak jest zamknięty - jest to blokada dla crossów czy też aut terenowych, które jeżdżą po tamtejszych lasach.

Sprawdź atrakcyjne NOCLEGI  w okolicy!

{{name=partgallery id=37 controller=karkonosze_trips photos=28-6-21}}

Trasa na zamek jest bardzo dobrze oznakowana tabliczkami ze strzałkami. Napotkamy również tabliczkę z cennikiem wejścia na wieżę, obowiązującym w sezonie letnim od maja do października, w godz. 10 – 17. Pozyskane w ten sposób środki z opłat w całości są przeznaczone na remont zamku. Pan Marcin, który dba o zamek, stara się przywrócić mu dawny wygląd, mając jednocześnie na uwadze bezpieczeństwo odwiedzających.

Wybierając się na wycieczkę z czworonożnym przyjacielem, pamiętajcie o zwierzynie, której w tamtejszych lasach jest dużo.

Droga na zamek nie jest wymagająca, przeważają płaskie odcinki lub niewielkie wzniesienia.
{{name=partgallery id=37 controller=karkonosze_trips photos=3-59-15}}

Dochodząc do szczytu napotkamy dwa większe wzniesienia, ale dostosowując tempo pokona je każdy - czy to dziecko, czy nawet osoba starsza.

Po pokonaniu wzniesień możemy odpocząć na ławeczkach dostępnych dla turystów lub też, korzystając z wcześniej przygotowanego miejsca, rozpalić ognisko i zjeść coś dobrego. Pamiętajcie o tym, żeby zadbać bezpieczeństwo swoje oraz innych i, po zakończeniu ogniska, odpowiednio je zagasić.
{{name=partgallery id=37 controller=karkonosze_trips photos=47-31 vertical=true}}

Po krótkim odpoczynku, można przejść do zwiedzania zamku, ale przede wszystkim podziwiania pięknych widoków ze szczytu wyremontowanej wieży. Schodów jest sporo, ale naprawdę warto się wdrapać na górę, ponieważ widok na Karkonosze, zalew Sosnówka oraz pobliskie miejscowości jest niepowtarzalny i wyjątkowy.
{{name=partgallery id=37 controller=karkonosze_trips photos=41-45}}

Będąc w okolicy zamku można zauważyć dużą ilość wykarczowanych drzew. Powodem tego jest dbałość o bezpieczeństwo i próba uchronienia zamku przed ewentualnymi zniszczeniami, powodowanymi przez łamiące się pod siłą wiatru drzewa, a także przywrócenie zasięgu punktu widokowego znajdującego się na wieży.
{{name=partgallery id=37 controller=karkonosze_trips photos=29-49 vertical=true}}

W tym miejscu kończy się nasza wycieczka. Wrócić możemy dwiema trasami - tą samą, którą weszliśmy na szczyt lub też łagodniejszą, omijając wzniesienia, kierując się w stronę Staniszowa żółtym szlakiem, a później odbijając w prawo na Sosnówkę. Ominiemy tym samym spory kawałek trasy, którą wchodziliśmy, ale mimo wszystko ostatnie 300 metrów będziemy szli tym samym szlakiem.

Tę trasę polecam szczególnie turystom z dziećmi, osobom starszym lub amatorom krótkich, nieforsujących spacerów, zwieńczonych znalezieniem się w wyjątkowym miejscu z niepowtarzalnym widokiem.

Galeria

Lokalizacja

15 wyświetleń w 2023r.

Kategorie atrakcji

Pozostałe atrakcje turystyczne

Sztuczny zalew - Zbiornik Sosnówka Atrakcją Sosnówki jest sztuczny zalew – Zbiornik Sosnówka oddany do użytku w 2001 roku. To rezerwuar wody pitnej dla Jeleniej Góry i zbiornik retencyjny zarazem. Zasi...

  Sosnówka to nie Karpacz czy Szklarska Poręba ale i stąd bez problemu dojdziemy w szczytowe partie Karkonoszy, do tego cześć nas...

Najwyższa partia Sudetów to Karkonosze, ciągną się one od Przełęczy Szklarskiej do Przełęczy Lubawskiej. Na nieszczęście do naszego kraju należy jedynie niecałe 30 % – oznacza ...

Śnieżka to najwyższy wierzchołek Karkonoszy i jednocześnie całego masywu Sudetów oraz Czech (1602 m npm) – jest sy...

  Wodospad Podgórnej w Przesiece, to trzeci, pod względem wysokości (10 metrów), wodospad w polskiej części 

Małe miasteczka, dziki zachód, kraina Świętego Mikołaja, podwodny świat, makieta bitwy powietrznej oraz wiele innych. Do dyspozycji odwiedzających są również: stanowiska sterowania pociągami (do...

chevron_left
chevron_right
serce Twoje ulubione obiekty 0